SEN DEĞİŞİRSEN DÜNYA DEĞİŞİR

Ödül ve Pirim Sistemleri

     Günümüzde işletmeler de en çok kararsız olunan konulardan biridir ödül ve pirim sistemi. Buna neden olan hem alışılmış çalışma tarzları , hem de sistemi nasıl uygulanacağını bilmemekten geçiyor. Kişisel endişeler ( adil davranma , diğer çalışanlarla sorun olması , hak etmediği bir ücreti alması vb. )  ve karlılık baskısı da sistemden uzak kalmalarını sağlamaktadır.

     Bu sistemi hedeflere ulaşmakta kullanılan bir yatırım , bir araç gibi görmek gerekiyor. Kazan-Kazan stratejisine göre dengelerinizi koruyabilmek ve kar odaklı ilerleyebilmek için kurulan sistem sonrasında düzenli çalışılması da sağlanmalıdır.

     Özellikle Z kuşağı olarak adlandırılan çalışanların önümüzde ki yıllarda iş hayatında artarak büyüyeceğini görüyoruz. Bu kuşak teknoloji kuşağı olarak da tanımlandığından, motivasyon ve çalışmaya olan aidiyetleri farklılık göstermektedir. Verilen maaş ücretinin zaten hakkı olduğu düşüncesi ile, çalışmalarında farklılık yaratmaları için tetikleyici güç yaratılması zorunlu hale gelmiştir.

     Bu çalışmayı yönetim sistemi olarak kabul edip yüksek performansı özendiren , hedeflere ulaşılan ve hedefler ile bütünleşen çalışanlar için hizmet veriyoruz.